Den danske milliardvirksomhed Chr. Hansen har trukket sin offentlige støtte til Pride-måneden, skriver DR.

Det gør virksomheden på grund af frygt for trusler og boykot i USA. Virksomheden havde markeret sin støtte, som mange virksomheder gør, med blandt andet logoer med Pride-flag på sociale medier. De er dog forsvundet igen ud af det blå.

Den beslutning har ført til, at 400 medarbejdere i Chr. Hansen ifølge DR har skrevet et oprørt brev til ledelsen i virksomheden.

“Vi føler, at I sætter profit og støtte til aktionærer og kunder over jeres egne medarbejderes arbejdsmiljø, lyder det i brevet, hvor de ansatte også kalder ledelsens beslutning et “alvorligt tillidsbrud”,” står der i brevet.

Chr. Hansen var også officiel sponsor på Copenhagen Pride, men virksomheden har trukket sin støtte til begivenheden og har bedt om at få fjernet sit logo fra Copehagen Prides website, skriver DR.

I en mail til DR skriver Winnie Bügel, der er ansvarlig for Compliance og Corporate Affairs hos Chr. Hansen:

“Vi kan bekræfte, at vi har taget regnbueflaget ned fra vores sociale medier. Det har vi gjort for at beskytte vores amerikanske medarbejdere, som har været udsat for alvorlige trusler og aggressive anklager,” skriver hun og tilføjer, at medarbejdernes reaktion har “gjort meget stort indtryk”.