Baum und Pferdgarten, Won Hundred, Berner Kühl, Forza Collective, Herskind, OpéraSport og Stine Goya.
Ovenstående syv danske modebrands er blevet anmeldt til Forbrugerombudsmanden for greenwashing af Forbrugerrådet Tænk og Continual ,som er anti-greenwashing-ekspert Tanja Gotthardsens virksomhed.
Det skriver Føljeton.
Udover rækken af danske modebrands, der alle har været en del af de seneste københavnske modeuger, er selve modeugen også blevet anmeldt for at gøre sig mere grøn, end man reelt er.
Ifølge Føljeton er de syv brands blevet anmeldt for greenwashing, fordi de markedsfører sig med en række generelle etiske og miljømæssige påstande og bruger udtryk som “sustainable”, “responsible” eller “eco-friendly” i deres markedsføring.
En skidt tendens
Ifølge Winni Grosbøll, direktør i Forbrugerrådet Tænk, er der tale om en skidt tendens i modebranchen.
“Og det er særligt beklageligt, når vi har at gøre med tekstiler, som i EU udgør det fjerde mest miljøbelastende forbrugsområde,” siger hun til Føljeton
Føljeton har forelagt kritikken til alle syv tøjbrands, og Won Hundred, Forza Collectiv, Baum und Pferdgarten og Berner Kühl er vendt tilbage på mediets henvendelse.
Hos Berner Kühl beklager stifter Frederik Berner Kühl i en mail til Føljeton, at man har formuleringerne ‘more sustainable’ og ‘eco-friendly’.
”Det er selvfølgelig beklageligt, hvis noget på vores hjemmeside kan opfattes som greenwashing, og det skal i så fald rettes med det samme. Jeg synes netop, at vi bestræber os på at forklare, hvor svært det er at ‘claime’ ‘sustainability’, og derfor gør vi heller ikke dette.”
Ifølge Føljeton går Continual og Forbrugerrådet Tænks anmeldelse af Copenhagen Fashion Week på, at den københavnske modeuge vildleder offentligheden med sine 19 bæredygtighedskrav til deltagende tøjmærker.
Krav som ikke har en reel effekt, lyder kritikken.
Til Føljeton lyder det fra Copenhagen Fashion Weeks direktør, Cecilie Thorsmark, at man ikke mener, at kritikken af modeugen er berettiget.