“Når ord som ’Bulbus Oculus’ eller ’Medial Rectus’ i sig selv kan være en pointe – og tilmed på tværs af fem sprog – bliver det en lille gave til de indviede og en respektfuld hyldest til den passion, der driver branchen.”

Sådan lyder det fra Lasse Gudbrand Jakobsen, senior creative hos Accenture Song, i en mail til mediet Markedsføring om bureauets nye, internationale kampagne for den britiske optikerkæde Specsavers – i Danmark Louis Nielsen.

Kampagnen er en employer branding-indsats, der har til formål at tiltrække både studerende og erfarne optikere.

Og midlet er den kendte Specsavers-humor kombineret med et fokus på at fejre målgruppens faglighed.

“Specsavers har altid turdet bruge humor, og med denne kampagne vender vi den indad. Vi portrætterer optikerne, som de er, når de glemmer butikken og bare nørder deres fag,” udtaler Lasse Gudbrand Jakobsen. 

Når man ikke kan lade være

Det nye koncept har fået navnet If you can’t help it either – og på dansk Hvis du heller ikke kan lade være – og det ruller i den kommende tid ud i Norge, Sverige, Finland, Holland og Danmark.

Med kampagnen ønsker Specsavers at minde både optikere og optometri-studerende om, at deres kompetencer er værdsat, støttet og helt afgørende. 

Og ifølge Mathias Poulsen, der er campaign manager hos Specsavers, har man denne gang valgt en anderledes tilgang for at hylde fagligheden og ”skabe en arbejdsplads, hvor de bedste optikere trives”.  

Artiklen fortsætter under billedet.

Scene fra Specsavers' nye kampagnefilm 'Muscles'.

”Det kan ofte være oplagt at fortælle om klinisk ekspertise gennem vores nyeste teknologi, et avanceret øjescan og en tilfreds kunde. Denne gang er den menneskelige faglighed i fokus,” udtaler han i mailen og tilføjer:

”Vi ville ud af butikken og vise, at klinisk ekspertise kan kommunikeres med en lethed og humor, der er tro mod vores velkendte brand, uden at det bliver useriøst.”

Vil være bedste arbejdsplads

Kampagnen markerer også Specsavers ambitionen om at være den foretrukne arbejdsplads i branchen, hvor man i alle markeder kan bryste sig af top-ti-placeringer på de lokale 2025 Great Place to Work-lister. 

I Danmark bærer Louis Nielsen således for tredje år i træk titlen som Danmarks bedste arbejdsplads med +500 medarbejdere – og for første gang som Danmarks bedste arbejdsplads for unge under 25 år. 

Og der er stor konkurrence om at rekruttere dedikerede og dygtige optikere, så det var vigtigt at ramme plet i alle fem markeder, forklarer Thomas Martin Hansen, der er senior manager på Accenture Song, i mailen.

”Det har været et spændende første projekt, hvor vi har skullet forene forskellige markeder med hver deres kultur og traditioner eksempelvis er der markante forskelle mellem Danmark, Finland og Holland, når det gælder optikerens rolle og uddannelse,” udtaler han og tilføjer:

”Det tætte samarbejde mellem Specsavers og vores Song-kontorer har været afgørende for at skabe en kampagne, der både favner de lokale forskelle og samtidig binder det hele sammen i et stærkt, fælles koncept. For mig er det et tydeligt bevis på værdien af at kombinere lokal indsigt med globalt samarbejde.”

Se tre film fra kampagnen herunder. Daniel Debes har instrueret og Accenture Song Production Studios og Emilie Brandt har produceret.