Det spanske elbilmærke Cupra har satset stort på padelsporten i Danmark. Så stort, at marketingstrategien for Cupra faktisk er at blive synonym med sporten – og at løfte sporten op til et nyt niveau.
Det fortæller Anders Rune, der er pr- og brand activation-specialist hos Cupra.
Men hvorfor giver det egentlig mening for et elbilmærke at satse på en ny sportsgren som padel? Ifølge Anders Rune skyldes det, at padels rolle som fremadstormende sportsgren passer godt med Cupras selvforståelse som brand.
”Cupra er et af Europas hurtigst voksende bilmærker, som er ret ungt. Derfor skal vi løfte kendskabet til det. Samtidig er padel en af Europas hurtigst voksende sportsgrene, hvor man går imod normen. Vi vil også gerne udfordre status quo, så vi synes, vi har et stærkt brand-fællesskab med padel,” siger Anders Rune.
Derfor har Cupra på europæisk plan investeret et millionbeløb i padel-sponsorater.
I Danmark udmønter det sig blandt andet i, at man sponsorer turneringer, lokale padelklubber og -foreninger, har lavet en speciel fremtidssatsning i landets største padeltalenter – og at man støtter den godgørende padel-turnering Padel Charity Cup, der samler ind til Børneulykkesfonden.
”Det nytter ikke bare at gøre som andre bilmærker derude,” siger Anders Rune.
”Alle kan komme fra gaden og starte til padel. Padel er en idræt, der giver netværk og samler folk fra alle klasser. Der er allerede 300.000 padel-spillere i Danmark, og det vokser, så det er en stor målgruppe. Og det går perfekt hånd i hånd med Cupras strategi om, at hvis man skal bygge et brand, så skal du ikke kun tale om ladehastighed, rækkevidde, og hvor hurtigt man kan accelerere fra 0 til 100.”
Stort kendskab hos padel-spillere
Men måske endnu mere vigtigt, siger Anders Rune, så ser Cupra i Danmark også flotte resultater baseret på deres padel-satsning.
”Cupra har taget padel seriøst i Danmark siden 2022 og særligt i 2023, hvor vi lavede Danish Padel Open og lavede samarbejde med eksempelvis Padel Padel (virksomhed der ejer og udlejer padelbaner, red.) om blandt andet Cupra Arena, imens vi støttede sporten markant. Og vi kunne i 2023 se, at over 90 procent af dem, der spiller padel, kender Cupra,” siger Anders Rune med henvisning til en brugeranalyse lavet af Abovesports for Cupra i 2023.
”Samtidig har 63 procent i målgruppen en positiv holdning til Cupra. Og 42 procent overvejer at vælge en Cupra, næste gang de skal skifte bil, hvis de spiller padel. Med andre ord får vi løftet kendskabet, men vi løfter også overvejelsesgraden. Det er lige præcis det, vi ønsker ved at støtte en sportsgren som padel,” siger han.
Jeg ved, at din chef og mine læsere sikkert også vil spørge om det her: Det er jo fint med flotte marketingtal, men kan man også se satsningen afspejlet i salgstallene?
”Jeg kan ikke afsløre de præcise salgstal. Men vi kan se, at der har været trafik hos forhandlerne på grund af sponsoratet. Og at interaktionen hos forhandlerne med padel-spillere vokser. Vi samler leads og permissions op på vores aktiviter, og vi ser også en stor forskel på, om vi bare lancerer en ny bil, eller vi støtter en padel-turnering,” siger Anders Rune.
”Kombinationen af begge dele er vigtig i vores markedsføring. Men at vi kan flytte samtalen over på, at vi ikke bare forsøger at sælge en bil, har stor effekt. Vi vil ikke bare være et logo på væggen, men en del af samtalen. Når du køber en Cupra, køber du også ind i en livsstil.”
Øger kun satsningen fremadrettet
Cupra kommer kun til at øge satsningen på padel i Danmark fremadrettet, siger Anders Rune.
Udover de tiltag, der allerede er sat i søen, er det også med flere ”ambassadører,” der bliver støttet af Cupra. Blandt andet en af Danmarks øverst rangerede padelspiller Emil Lilleøre.
Og satsningen er også en del af Cupras nye tiltag, Cupra Experience. Det samler Cupras forskellige livsstils-indsatser under én paraply – herunder også støtte til musikfestivalen Tinderbox og eventarrangøren All Things Live, der står bag underholdnings- og comedyshows i Europa.
Her vil man give Cupra-ejere og -fans fordele, som rækker udover det at køre i en bil, forklarer han.
”Cupra Experience blev lanceret i april, og samler ting som padel, musik, oplevelser og design hos os. Det er strategiske partnerskaber, der gør, at vi bliver opfattet som mere end et bilmærke. Cupra er ikke for alle, men for de rette. Vi vil også gerne snakke med traditionelle motorjournalister. Men vores mål er i sidste ende, at vi kan kommunikere på en måde, så man også træffer et emotionelt valg, når man vælger Cupra,” siger Anders Rune.
Og så er der en sidste, langsigtet drøm for Cupra på verdensplan: At padelsporten en dag kan komme på det olympiske program. Med Cupra i ryggen som motor for de bedste atleter i sporten
”Vi skal de støtte de bedste spillere, når og hvis padel kommer på OL-programmet. Det er også derfor, vi med Team Future Padel udvikler trænerseminarer og støtter med tøj og deltagelser i turneringer,” siger Anders Rune og tilføjer:
”Vi er slet ikke færdige.”
Opdateret kl. 11.32: Det er tilføjet, at Cupras tal er baseret på en brugeranalyse lavet af Above Sports i 2023.