Det spanske bilmærke Cupra er i luften med en kampagne, der opfordrer danskerne til at finde det spanske frem i det danske. Og i førersædet på brandets elbil, Cupra Born, sidder – i bogstaveligste forstand – skuespiller, komiker og instruktør, Magnus Millang.
Det oplyser bureauet bag kampagnen, The Unicorn, i en pressemeddelelse.
Kampagnen kører under sloganet ’Vamos, Danmark’, og i filmen efterlyser Magnus Millang til lyden af inciterende flamenco-guitarlyd noget mere ’nerve’ og sydlandsk livsstil hos danskerne.
Han kunne også godt bruge ”noget mere passion, sortfodsskinke, kastagnetter – nej, måske ikke lige kastagnetter, men mindre Peter og mere Pedro – mindre Camilla og mere Carmen”.
Og ikke mindst ”Mindre Magnus og mere Manolo”.
Selv var Magnus Millang ikke i tvivl om, at han gerne ville deltage i kampagnen, udtaler han i meddelelsen.
“Med et ønske om at støtte overgangen til elektrisk transport og en kærlighed til Spanien var det en naturlig beslutning for mig. Vi har skabt nogle underholdende film, der ikke kun appellerer til min indre klimaforkæmper, men også i høj grad taler til mit alter ego, Manolo.”
”Et opråb uden at råbe det”
Kampagnefilmene er i luften nu på blandt andet Cupras egen hjemmeside, på sociale og digitale platforme og i form af OOH-eksekveringer.
Og den flytter Cupras kommunikation væk fra teknik og performance.
”Selvom Cupra er et bilmærke med dybe rødder i motorsport og performance, har vi også andre sider. Vi udfordrer designkonventioner, vi gør oprør imod det forventede og har overskud, når der er brug for det,” skriver Philip H. Frederiksen, Head of Marketing & PR, Cupra Danmark, i meddelelsen og tilføjer:
”Det flugter direkte med den spanske, rolige, men passionerede sjæl – og det er sådan et udtryk, vi har med os i kampagnen.”
Hos The Unicorn kalder Executive Commerciel Director Martin Vibe fra The Unicorn ‘Vamos, Danmark’ for ”et opråb uden at råbe det”.
”Et passioneret opråb, der har overskud og er modent, men som forhåbentlig får modtageren til at trække på smilebåndet. Vi glæder os til at sprede lidt af den spanske energi ud til danskerne,” skriver han i meddelelsen.
Banner-drilleri fra konkurrent
Et af kampagnens store bannere bærer teksten: ”Det er nemmere at lære spansk end kinesisk”.
Og det har givet anledning til lidt konkurrent-banner-drillerier på LinkedIn.
Her har Anders Blaaberg, der er Marketing & PR Manager for det kinesiske elbil-mærke Byd, fanget ordlyden og postet et billede af Byds eget banner, der også spiller på det at lære et fremmedsprog:
”Flot banner, Anders ‘Alejandro’ Rune Hansen & Cupra Danmark! Det er sikkert rigtigt, at det er nemmere at lære spansk end kinesisk, men hos Byd Danmark behøver du slet ikke at lære noget.”
Ud over kampagnens forskellige marketing-eksekveringer oplyser Cupra, at man løbende følger op med forskellige andre aktiviteter.
Herunder ”langbordstapas, anbefalinger til at leve med ’det spanske i det danske’ og øvrige Barcelona-inspirerede (Cupra er sponsor for FC Barcelona, red.) kreative koncepter og partnerskaber”.
Se filmen her.