Ægte mennesker i virkelighedsnære kampagner. Og mere kreative og kunstneriske udtryk i reklamer.
Det er to af de ting, Pongs CEO Mette Hørdum spår, at vi kommer til at se mere af i reklame, marketing og kommunikation i 2026.
Det svarer hun i Markedsførings årlige trendpanel her:
Hvad bliver den vigtigste trend i reklame, marketing og kommunikation i 2026?
“Fra mit udsyn på Rantzausgade er der ingen tvivl. Det menneskelige bliver vigtigere end nogensinde før.”
“Vi har igennem flere år ladet os imponere, overraske og bekymre om, hvad AI kan, og hvad det kommer til at betyde. Så meget, at det ægte og autentiske vil få en meget højere kurs, end det nogensinde har haft.”
“For vi er i dag et sted, hvor alt kan skabes, og rigtigt meget kan automatiseres, kopieres og optimeres. I sådan en grad, at meget kommunikation kommer til at ligne hinanden, og derfor mister sin relevans og evne til at trænge igennem.”
“Så god kommunikation vil i 2026, og sikkert mange år frem, ikke handle om perfektion. Men om at kommunikation kan mærkes og føles. At man kan mærke, der står mennesker bag, som har noget på hjerte.”
Hvorfor er det vigtigt?
“I en verden hvor det meste kan lade sige gøre, bliver det pæne og korrekte også kedeligt. Når teknologien tager over, bliver løsningerne for ens og uinteressante. Det ser måske pænt ud på overfladen. Men det kan ikke mærkes. Og så mister vi målgruppen og interessen. Og så er det jo lige meget.”
“Det, AI ikke kan, er at finde den helt rigtige indsigt, der rammer hovedet på sømmet. Den er heller ikke god til at læse konteksten, skabe empati og bruge dømmekraften: om noget er skidt eller kanel. Den kan ikke mærke stemninger, eller aflæse, hvornår noget føles rigtigt. Og det er netop de elementer, der skaber god reklame, som vi mennesker reagerer på. Det, der taler til følelserne.”
Hvad kommer det til at betyde for branchen?
“Jeg tror, det kommer til at betyde, at vi kommer til at se mere upoleret kommunikation. Flere løsninger hvor man kan mærke, at der er ægte mennesker og rigtigt håndværk bag.”
“Derfor tror jeg også, at de bureauer, der er dygtige til at arbejde tæt på mennesker, med indsigt, kultur og med kreativ dømmekraft, får en endnu større og vigtigere rolle. At forstå nuancer, det usagte og det menneskelige. Alt det, AI ikke kan. Endnu. Og omsætte det til kommunikation, der rammer hjertet og føles relevant.”
“Det kan komme til udtryk i mange former. Vi kommer sikkert til at se flere kampagner med rigtige mennesker fra det virkelige liv, men også mere kunstnerisk iscenesættelse, med mere håndværk og flere beviste kreative valg.”