”Alle er på YouTube – bare ikke brands’ strategier.”
Sådan lyder det fra Mikkel Lisse Vastila, der er tidligere fuldtids-YouTuber, i en pressemeddelelse sendt til Markedsføring.
Sammen med Per Bøgh Ellekrog har han stiftet bureauet ’Et YT Bureau’, som positioner sig, hvor de mener at have set et hul i markedet: De fokuserer stringent på YouTube.
Ifølge de to bureaustiftere mødte de hinanden i forbindelse med et podcast-projekt, hvor de opdagede deres fælles passion for den amerikanske videoplatform, som dog var med hver sit udgangspunkt: Den ene med baggrund i kreativ medieproduktion, den anden i digital markedsføring og branding.
“Vi har begge siddet i YouTube-verdenen i årevis, bare fra hver vores side af bordet. Da vi mødtes, blev det hurtigt tydeligt, at vi kunne kombinere det bedste fra to verdener: kreativ udvikling og datadrevet strategi,” siger Per Bøgh Ellekrog i et interview med Markedsføring.
Ligesom Mikkel Lisse Vastila har Per Bøgh Ellekrog tidligere haft sin egen YouTube-kanal og derudover har han mange års erfaring med videoplatformen som YouTube-rådgiver for DR, Netflix samt influenceren Alexander Husum, som han også har produceret YouTube-indhold for.
Skal ikke handle om at sælge
Selvom bureauet først lige har fået nøglerne til deres første kontor på Vestebro i København, har de allerede udført arbejde for blandt andre Nordnet og Louisiana Museum of Modern Art.
Udover at udforme YouTube-strategier for brands, vil de med ’Et YT Bureau’ også tilbyde at producere selve indholdet, fortæller Mikkel Lisse Vastila, der har en fortid som brand manager for regnskabssoftware-virksomheden Dinero.
En central pointe for bureauet er, lyder det samstemmigt fra stifterne, er, at YouTube ikke skal ses som en traditionel annoncekanal, men som et sted, hvor man bygger relationer.
“På YouTube kan du skabe et univers, hvor målgruppen bruger tid sammen med dit brand. Det handler om at give værdi – gennem guides, produktdemonstrationer, viden eller underholdning – ikke bare om at sælge,” siger Per Bøgh Ellekrog.
YouTube er moderskibet
Hvorfor skal man som brands satse på YouTube, når så mange har succes på andre SoMe-platforme, som måske er lidt mere hippe, såsom TikTok og Instagram?
”YouTube er i vores optik, hvad man kan kalde hjertet af creator-økonomien. Vi mener det er absolut vigtigste sted, hvis du vil skabe tillid. TikTok er godt til reach, men hvis du virkelig gerne vil servere noget til dine superfans, eller opbygge virkelig stærk tillid til dine kunder, så kan YouTube bare noget helt end TikTok kan,” siger Per Bøgh Ellekrog.
”Men selvom YouTube er ’the mothership’ for os, er det ikke fordi, vi er allergiske for at kigge på Instagram eller på TikTok. For os starter enhver kommunikations-strategi med YouTube,” tilføjer han.
Mikkel Lisse Vastila pointerer, at DR Medieforskning i sin seneste rapport konkluderede, at YouTube er den mest brugte streamingtjeneste i Danmark målt på dagligt minutforbrug.
”Faktisk bruger danskerne mere tid her end på Netflix, DR TV, TV 2 Play – og over dobbelt så mange åbner YouTube end TikTok hver dag.” siger han.
Men kan brands ikke selv finde ud af det her uden jeres hjælp. Det er vel ikke rumvidenskab at lave YouTube-strategi og lave noget indhold med et kamera – selv teenagere har jo succes med det?
”Det er faktisk sværere, end man lige skulle tro. Jeg har oplevet at nogle af de største mediehuse og eksperter i at lave traditionelt TV godt kan have svært ved at tænke i longform, thumbnails og algoritmer og tappe ind i den kultur, som findes på YouTube,” siger Per Bøgh Ellekrog.
Mikkel Lisse Vastila uddyber:
”Det skyldes, at det er bare nogle andre spilleregler – andre fortælleformer – og selvom man kan se, at alle de mange creators kan finde ud af det det, så er det en større udfordring, hvis man er en virksomhed, som gerne vil have sit brand ud på en fed, YouTube-native måde.”
Høj barriere en fordel
Ifølge de to nyslåede bureauejere kræver det at satse på YouTube for brands relativt store ressourcer.
F.eks. skal man producere video i høj kvalitet, have kontinuerlige uploads og et mix af kortformat (Youtube Shorts, red.) og longform-indhold.
”Noget som man ikke i samme grad behøver at leve op til på Instagram og TikTok,” siger Per Bøgh Ellekrog.
At YouTube-produktion stiller høje krav for et brand, mener Mikkel Lisse Vastila dog kan være en fordel.
“De høje barrierer holder konkurrenterne væk. Når først man har bygget en stærk YouTube-tilstedeværelse, er det svært for andre at overtage den plads,” siger han og tilføjer:
”Den højere barrier to entry end på de andre sociale medier, gør det sværere for brands at eksekvere på det. Især hvis de skal gøre det selv. Så faktisk er der højere efterspørgsel på godt indhold på YouTube og et mindre udbud. Og det er det udbud, som vi vil hjælpe virksomheder med at levere.”
Til at starte med skal ’Et YT Bureau’ kun bestå af Mikkel Lisse Vastila og Per Bøgh Ellekrog, men de bruger allerede freelancere hver gang, der skal produceres.
“Og vi leger allerede med tanken om den første ansættelse,” siger Mikkel Lisse Vastila.