Topdirektørerne i landets største virksomheder har skruet op for mængden af indhold på LinkedIn.
Det viser det nye LinkedIn CEO Barometer fra kommunikationsbureauet Primetime. Her står det klart, at topdirektørerne i landet største virksomheder har fået 11 procent flere følgere det sidste år samlet – og har postet 33 procent mere indhold
”Vi kan se, at de personlige brands bliver ved med at vokse,” siger partner Jakob Høegh, der står bag analysen.
”Det poster mere end nogensinde før. Det indikerer, at virksomhederne arbejder strategisk med og prioriterer toplederkommunikation.”
Mere forsigtige
Men samtidig er topcheferne også blevet mere forsigtige med, hvad de kommunikerer.
”På den ene side er der mere indhold, men på den anden side kommunikerer de mere sikkert. Arketypen ‘aktivisten’, hvor toplederne kommunikerer om samfundet, diversitet, klima eller politik, er i frit fald. Det falder med 13 procentpoint,” siger Jakob Høegh.
”De har mere fokus på virksomheden og mindre fokus på det omkringliggende samfund.”
Hvorfor tror du, der er sket det skifte?
”Jeg tror, at flere har fået øjnene op for, hvad den aktivt kommunikerende CEO kan give dem. Det er et super stærkt værktøj i værktøjskassen, der kan ramme mange forskellige målgrupper,” siger Jakob Høegh og tilføjer:
”Vi ved, at mennesker stoler på mennesker og ikke nødvendigvis virksomheder. Så budskaber fra en topleder er stærkere end fra en virksomhedsprofil. Og så er det ingen hemmelighed, når vi ser faldet i aktivist-opslag, at der var stor global uro i 2025, og det er der også i år. I sådan en tid giver det mening, at cheferne kommunikerer mere sikkert og relaterer sig til virksomheden.”
Carlsberg-chef er årets bedste
Som vanligt kårer Primetime også årets stærkeste CEO på LinkedIn., og hæderen går i år til Jacob Aarup-Andersen, der er CEO i Carlsberg.
”Han poster tredje mest, så der er en høj kadence på hans profil. Han poster cirka en gang om ugen. Og han har det opslag i de fire år, vi har lavet analysen, der har performet bedst – et opslag, hvor han sidder med sin hund Max hjemme i privaten og ser tilbage på 2025,” siger Jakob Høegh.
”Han vinder, fordi han har en forståelse af, at han er hovedpersonen sin egen side. Det er ikke copypaste fra virksomhedssiden. Han har overvejende billeder af sig selv, der ikke er for corporate, men lidt mere upoleret. Han giver baggrund og perspektiv på de emner, der er vigtige for Carlsberg. Og så er der bare lagt et stort arbejde hos Carlsberg for at udvikle hans personlige brand, og det er udslagsgivende.”
Og her er der en vigtig læring for andre i at styrke deres personlige brand, siger Jakob Høegh: Konsistens er afgørende for at skabe en stær profil.
”Det lange seje træk er afgørende. Og man skal ikke være kendt for alt, man skal være kendt for noget. De dygtigste topchefer har afgrænset sig til en håndfuld dagsordener, de kommunikerer om,” siger Jakob Høegh.
”Og så er det unikt indhold, der virker. Indhold, du ikke ville møde på en virksomhedsprofil.”
Hvorfor er det så vigtigt for en topchef at kommunikere på LinkedIn?
”Vi kan se, at mange topchefer har en flot procentandel af følgere relativt til virksomhedssiden. Vincent Clerc (CEO i Maersk, red.) har omtrent 10 procent følgere relativt til Maersks egen virksomhedsprofil. Johan Brammer (CEO i Tryg, red.) har 30 procent relativt til Trygs virksomhedsside på LinkedIn. Det er en unik platform, som du kan bruge til at styrke virksomhedens brand og påvirke stakeholders. Og opfattelsen af det indhold er stærkere og mere troværdigt end på virksomhedens profil.”