Den hollandske by Haarlem har besluttet at borgerne ikke længere skal udsættes for reklamer for kød, når de bevæger sig rundt i byen.
Det skriver britiske The Guardian, som samtidig fastslår, at den hollandske by dermed bliver verdens første til at indføre denne type reklameforbud.
Målet med indsatsen er ifølge mediet at reducere forbruget og udledningen af drivhusgasser, og reklameforbuddet, der oprindelig er foreslået af partiet GroenLinks, omfatter desuden ferierejser med fly samt og benzin- og dieseldrevne biler.
Til radiokanalen Haarlem105 siger Ziggy Klazes fra partiet blandt andet: ”Vi kan ikke fortælle folk, at der er en klimakrise og opfordre dem til at købe produkter, der er en del af årsagen.”
Kritikerne har også været på banen. Både fra kødproducenternes side og fra politisk hold.
Sander van den Raadt, lederen af Trots Haarlem-gruppen, siger ifølge The Guardian blandt andet:
”Det er bemærkelsesværdigt, at Haarlem kommune holder en stor plakatkampagne om, at du kan være dig selv i Haarlem og elske hvem du vil, men hvis du kan lide kød i stedet for blødt græs, kommer ‘partroniseringsbrigaden’ og fortæller dig, at du tager helt fejl.”
Haarlems indbyggere må dog vente en stund på at slippe for bus-bagsider og andre out of home-reklamer, der vil sælge kød.
Det skyldes, at forbuddet først træder i kraft i 2024 på grund af eksisterende aftaler med kødproducenterne.