Siden 2016 har ’Familiefortællingen’ været hjørnestenen i brandingkommunikationen fra Tryg-familien, og nu er man ude med to nye fortællinger.

Men denne gang handler historierne ikke om den forskel, Tryg-familiens egne signaturprojekter – som hjertestartere, redningskranse og krammebamser – har gjort for konkrete danskere.

I stedet rettes fokus mod den forskel, som et eksternt projekt, som TrygFonden donerer til, har gjort. 

Det oplyser Jesper Lysholdt, der er head of Branding & Creative hos Tryg, i en mail til Markedsføring.

I den nye kampagne har Tryg-familien valgt at rette rampelyset mod nonprofitorganisation ’Det Kærlige Måltid’.

Organisationens frivillige tilbereder og leverer hver uge gratis, nærende måltider til familier ramt af livstruende sygdom eller fysisk traume med det formål at give dem overskud i en svær tid.

Og i de to nye film fortæller henholdsvis en ung kvinde, Trine, og et ungt par, Mia og Eskil, hvordan ’Det Kærlige Måltid’ gjorde en forskel for dem, da de befandt sig i vanskelige livssituationer.

“Balance mellem dybde og glæde”

De nye kampagnefilm er, som tidligere film, meget rørende fortællinger, og det skal de også være, lyder det i mailen.

“Familiefortællingen har altid været båret af stærke følelser,” udtaler Jesper Lysholdt, der om årsagen til justeringen af fokus tilføjer:

“Med den opdaterede platform ønsker vi at bevare det følelsesmæssige rum – men også at give plads til smil, nærvær og livsbekræftende øjeblikke.”

Artiklen fortsætter under billedet.

Trine fortæller sin historie om at blive ramt af kræft som ung. Foto: Scene fra filmen

Så hvor tidligere film typisk har ”trukket tydeligt i tårekanalerne”, som Jesper Lysholdt udtrykker det, så lægger den nye strategi op til ”en lidt anden balance mellem dybde og glæde – men uden at gå på kompromis med autenticiteten”.

Filmene skal, ifølge Signe Villumsen, der er senior projektleder hos TryghedsGruppen, vise, hvordan ”et relativt lille valg” – altså at være medlem af TryghedsGruppen, fordi man har valgt en forsikring hos Tryg, Alka eller TJM Forsikring – kan få enorm betydning for andre mennesker. 

“Vi vil ikke bare fortælle om, hvad TryghedsGruppen og TrygFonden gør – vi vil vise betydningen af det, som vores medlemmer er med til at skabe, for derigennem at opnå stolthed over medlemskabet. Det kræver ægte fortællinger og nærvær, og ‘Det Kærlige Måltid’ som case giver os netop dét,” skriver Signe Villumsen i mailen og tilføjer:

”Vi er meget ydmyge over for, at de medvirkende vil stille op og fortælle deres historier – det gør disse små film meget gribende.”

“Rummer noget ægte”

I forbindelse med opdateringen af platformen har Tryg og TryghedsGruppen, ifølge mailen, ”set sig omkring på bureauscenen”. 

" Autenticitet handler om at turde give plads til rigtige mennesker og deres historier, så man for alvor på egen krop kan føle, hvad de har været igennem.
Heinrich Vejlgaard, kreativ direktør og partner, Robert/Boisen + Like-minded

Men valget er i sidste ende faldet på kontinuitet i et fortsat samarbejde med Robert/Boisen + Like-minded, der har været kreativ partner på Familiefortællingen siden lanceringen i 2016.

Sammen har parterne vundet adskillige priser for ’Familiefortællingen’, herunder guld i Sustained Success ved den første danske Effie Awards-uddeling i 2022.

Og ifølge mailen har man med de nye film bevidst søgt at skabe ”unikt kvalitetsindhold – skabt til at blive set og delt snarere end ’blot’ optimeret til platforme og algoritmer”.

Sådan hænger Tryg-familien sammen

Tryg-familien består af tre aktører – TryghedsGruppen, TrygFonden og Tryg – der hver især arbejder for at skabe tryghed i Danmark.

Som kunde i Tryg, Alka eller gennem en af Trygs samarbejdspartnere er mqn samtidig medlem af TryghedsGruppen.

Kilde: Tryg 

Heinrich Vejlgaard, der er kreativ direktør og partner på Robert Boisen + Like-minded, forklarer det i mailen således:

“Autenticitet handler om at turde give plads til rigtige mennesker og deres historier, så man for alvor på egen krop kan føle, hvad de har været igennem. Derfor har vi skabt film, der ikke bare er optimeret til at blive set – men til at blive mærket, fordi de rummer noget ægte. Det er det, vi tror, skaber stoltheden over at være medlem af Tryghedsgruppen i sidste ende.” 

Victor Petri, head of Impact og partner på Robert Boisen + Like-minded, uddyber om bureauets tilgang:

“Familiefortællingen har gennem 10 år været en meget stærk platform og Tryg-familien har en sjælden evne til at prioritere det lange perspektiv – og det er i sidste ende det, der skaber stærke brands og langvarig effekt. Udfordringen var ikke at starte forfra – men at udvikle den med respekt for det, der allerede virker.” 

Kampagnen går live i dag, mandag den 23. marts, og du kan se de to nye film herunder. 

Holy Ravioli og Gobsmack har produceret og Kasper Kiertzner har instrueret.