Thomas Torp, der blandt andet har været med til at stifte produktionsselskabet Klub Moderne, skal fremover hjælpe Forsvaret med at tiltrække nye rekrutter og uddannelsesparate unge.
Efter en periode som selvstændig tiltræder han nemlig som art director i det danske forsvars marketingafdeling.
Den erfarne profil har flere kendte adresser på CV’et, hvor han har arbejdet på Wibroe, Duckert & Partners, Propaganda, Grey Copenhagen og senest som medstifter af Klub Moderne, som han trådte ud af i 2023 for at gå selvstændig.
“Jeg har prøvet næsten alt i reklamebranchen. Og til sidst havde jeg svært ved at finde noget, der motiverede mig – noget, der kunne få mig til at stå op om morgenen. Jeg kunne ikke længere se mig selv på et reklamebureau, for tiderne er skiftet, og jeg savnede nye udfordringer. Så det sidste halve år har jeg overvejet, hvordan min karriere skulle se ud.”
Det var indtil, at han blev anbefalet jobbet i Forsvaret.
“Og så kom den her mulighed. Min nye arbejdsplads er i Ballerup, langt væk fra bureauerne, og vi er over 20.000 – en lidt anden størrelse – og er vores egen kunde. Så nu er jeg på kundesiden, hvilket er nyt, spændende territorium.”
Behov for skæve hjerner
Forsvaret har de seneste år investeret i rekrutteringskampagner, herunder en podcast med komikeren Christian Fuhlendorff, og det forventes, at der investeres yderligere i kampagnerne i forbindelse med de massive investeringer i Forsvaret, som regeringen har varslet.
Blandt andet fik Forsvaret i februar yderligere 50 milliarder til indkøb og oprustning i løbet af i år og næste år.
“I min stilling skal jeg være med til at formgive de kampagner, der skal rekruttere til Forsvarets mange uddannelser. Vi har kørt mange rekrutteringskampagner igennem årene, og med den opbygning af Forsvaret, der nu skal ske, bliver behovet for at rekruttere større og mere presserende. Det glæder jeg mig enormt meget til at bidrage til,” siger Thomas Torp.
Selv mener Thomas Torp, at hans evne til at tænke skævt, kommer til at matche det, som Forsvaret har brug for i disse år.
“Marketingafdelingen i Forsvaret har også brug for mennesker, der tænker skævt, og der er en stor ambition om at blive endnu bedre til at komme ud med alle de gode fortællinger og budskaber. Der passer min kreativitet godt ind, så vi hurtigt og effektiv kan udvikle skarpe løsninger.”
Forsvarets rekrutteringskampagner har tidligere mødt offentlig kritik. Frihedsbrevet har berettet, at selvom Forsvaret har brugt millioner på rekrutteringskampagner, har man haft svært ved blandt andet at rekruttere til uddannelsen som soldat.
Hvad skal I gøre anderledes for at lykkes?
“Det ved jeg ikke endnu, jeg er lige landet, men vil gerne svare dig, næste gang du ringer.”
Har fundet en dybere mening
Thomas Torp er i gang med sin anden uge i Forsvaret, men han kan allerede mærke, at han har fundet sin motivation igen.
“For mig giver det pludselig mere mening at fortælle min datter, at jeg har fået flere til at stå på mål for Danmark, end at jeg har fået 1.000 mennesker til at skifte energiselskab eller købe en chokoladebar. Her får jeg en dybere mening med at lave reklame,” siger han og tilføjer:
“Samtidig er mange af mine fordomme gjort til skamme. Jeg troede, at det hele ville være kæft, trit og retning, men det er meget som reklamebranchen – alle er nede på jorden, ukrukkede og følsomme. Og min uniform er stadig jeans og gummisko.”