Han har stået bag stribevis af kendte og prisbelønnede kampagner i sine godt 11 år som senior art director – og siden 2021 også partner – på &Co.
Men nu skifter Ole Hoffmann til Brandhouse, hvor han bliver kreativ direktør – det oplyser bureauet i en mail til Markedsføring.
Sammen med Jeppe Ritz, der også er kreativ direktør på Brandhouse, skal Ole Hoffmann fremover stå i spidsen for den kreative udvikling og være med til at styrke bureauets arbejde i krydsfeltet mellem strategi, kreativitet og forretningsudvikling.
Og ifølge Ole Hoffmann selv var det netop Brandhouses ambition om at bruge kreativitet bredere end klassisk kommunikation, der gjorde skiftet interessant.
“Jeg har altid været optaget af idéer, der får mennesker til at gøre noget anderledes. Ikke bare noget de ser, men noget de mærker eller handler på,” lyder det i mailen fra Ole Hoffmann, der uddyber:
”De stærkeste idéer kan påvirke adfærd, ændre oplevelser og skabe udvikling. Derfor tiltaler det mig at blive en del af et bureau, hvor kreativitet ikke kun handler om kommunikation, men også om at skabe værdi for mennesker og forretning.”
Stribevis af markante kampagner
Siden starten på &Co i sommeren 2015 har Ole Hoffmann været med til at skabe nogle af den danske reklamebranches mest markante og prisbelønnede kampagner.
Fra den 10 år gamle bus-foliering ’Adblock This’ tilbage fra 2016, der blandt andet vandt en Clio Awards, over ’Help a Dane’ og efterfølgeren ’Help a small Dane’ for Kræftens Bekæmpelse og TrygFonden fra henholdsvis 2017 og 2019.
Hertil ’Vikingerne’ for Rådet for Sikker Trafik fra 2021, som vandt Grand Prix ved Rambukken i 2022, og Hjerteforeningen og TrygFondens prisvindende får med mullet i kampagnen ’Gå Med’.
Af nyere dato kan også nævnes OK’s nye reklameunivers fra 2024 og ikke mindst efterfølgeren til ’Vikingerne’ i Rådet for Sikker Trafiks univers ’Hjelm har alle dage været en god idé’ – denne gang henlagt til Christian V’s Skånekrig i 1676 – som Markedsføring tidligere har kigget nærmere på.
Derudover har Ole Hoffmann også været gæst i Markedsførings podcast Indsigten, hvor han fortalte om – og viste – sin helt særlige form for indsigtsgenerering, som baserer sig på at indsamle folks brugte indkøbssedler.
Og så var Ole Hoffmann tilbage i 2020 i øvrigt et af de allerførste unge talenter, der blev optaget på M Talent-listen, som Dansk Markedsføring dengang udgav sammen med konsulenthuset, der dengang hed Marcher Markholt.
”Afgørende vækstdriver”
Hos Brandhouse er CEO, Stiig Binggeli, glad for, at Ole Hoffmann har valgt at skifte.
Især fordi man hos Brandhouse, med Stiig Binggelis ord, ser kreativ tænkning og udvikling ”som en afgørende vækstdriver i en tid, hvor teknologi og AI forandrer store dele af marketing- og kommunikationsbranchen”.
“AI kommer til at ændre store dele af vores branche. Produktion bliver hurtigere, billigere og mere tilgængelig. Til gengæld bliver evnen til at forstå mennesker, skabe nye perspektiver og udvikle idéer, der faktisk flytter adfærd, endnu vigtigere. Ole repræsenterer præcis den type kreativitet,” udtaler Stiig Binggeli i mailen.
Jeppe Ritz supplerer:
“Kreativitet handler ikke kun om kommunikation. Gode idéer kan skabe værdi langt ud over kampagner som produkter, services, kundeoplevelser og nye forretningsmuligheder. Ole har gennem hele sin karriere vist, hvordan stærke idéer kan skabe reel effekt, og derfor har vi arbejdet målrettet for at få ham med på holdet.”
For Ole Hoffmann bliver opgaven at videreudvikle den tilgang sammen med bureauets strateger, kreative specialister og kunder.
“Jeg oplever, at flere virksomheder efterspørger kreativitet, der kan bruges bredere i organisationen og være med til at løse konkrete forretningsudfordringer. Den udvikling glæder jeg mig til at være en del af hos Brandhouse.”
Ole Hoffmann tiltræder som kreativ direktør på Brandhouse den 1. august.