Så er julehyggen ved at indfinde sig. Tredje søndag i advent er brændt af kalenderlyset, de fleste julegaver er (for nogles vedkommende) indpakket og husk at ænderne skal tø op noget tid i forvejen. Jeg taler af bitter erfaring.

Men vigtigere endnu er det tid til at åbne endnu en låge i decembers faste inventar: Markedsførings julekalender. Her er hverken Tinkaer, julenisser eller tidsrejser men forfattere og fagfolk.

Dagens levende billede er Katrine Thielke, der har ekspertise ud i et af årets mest omtalte emner, influencere. Udover at være VP marketing & communication i Criipto, har hun også skrevet bogen ’Influenter – Når mennesker er medier’ sammen med Henriette Rald.

Og så har hun også gæstet Markedsførings podcast Indsigten og udredt forvirringen i influencer-land.

Hvad er den vigtigste pointe for reklame- og marketingbranchen i din bog?

“Mennesker kan godt være medier. En slags mini-medier, bestående af én persons sociale medie-profiler, hvor man både kan indrykke annoncer, advertorials og få omtale.”

“Vi kalder dem influenter. Og der er både kommercielle influenter, medarbejderinfluenter, direktøren som influent og meget mere. Hovedpointen er ikke ny; vi har længe vidst, at kommunikere gennem andre og markedsføre os på andres kanaler er vældig attraktivt. Men nu skal vi til at tænke på det på en anden måde, når de kanaler i højere grad er personlige brands.”

Hvad er det vigtigste, man kan lære ved at læse din bog?

Markedsførings julekalender

Julen er bøgernes fest.

Derfor har vi på mediet Markedsføring i december lavet en julekalender med interviews med en stribe dygtige fagforfattere, der skal gøre reklame- og marketingbranchen klogere.

Låge 1: Søren Rasmussen

Låge 2: Kent Bredahl

Låge 3: Kim Skjoldborg Sørensen

Låge 4: Helle Rosendahl

Låge 5: Camilla Stemann Jensen

Låge 6: Natalia Rogaczewska

Låge 7: Julie Daugaard

Låge 8: Trine Beckett

Låge 9: Rasmus Houlind

Låge 10: Per Østergaard Jacobsen

Låge 11: Bastian Lind

“Hvis man læser “Influenter – når mennesker er medier”, så vil man få en indføring i netværkskommunikation anno 2024, men mest af alt en masse taktikker til at arbejde med de syv influenttyper vi identificerer. Vi har lagt vægt på, at bogen er til de udførende marketingfolk.”

“Jeg har hørt fra læsere, at de pludselig ser nye muligheder i deres marketingmix, efter endt læsning.”

Hvad er god faglitteratur for dig?

“Jeg elsker faglitteratur der giver mig aha-oplevelser. Når man får en ny måde at se verden og faget på, når tiøren pludselig falder.”

“God faglitteratur kan også være den grundige, letforståelige indførsel i et nyt emne, hvor man efter endt læsning tænker: “Okay, nu forstår jeg nok til at jeg kan tale med her”. Når man tager hul på et nyt fagfelt, så ved man aldrig hvad der er de uløselige problemer, og hvad der er de grundlæggende antagelser. Man ved ikke, hvad der er præmisser for arbejdet, og hvad der er noget alle bøvler med igen og igen. Det kan en god fagbog hjælpe med at få på plads.”

Hvad er reklame- og marketingfagets vigtigste udfordring lige nu?

“Den vigtigste udfordring at tage fat på for os som branche er en gammel traver, men den er blevet vældig genoplivet af overvågningskapitalismen. Udfordringen er, at forbrugerens holdning til den marketing og reklame, de møder, er blevet endnu mere skeptisk. De ser efter dark patterns, de forventer i højere grad svindel og snyd, og de er usikre.”

“Det betyder at brands skal sikre sig at deres identitet og kontaktpunkter ikke er slørede. Med andre ord: Hvordan kan vi vise forbrugeren, hvilken marketing de kan stole på? Kan de genkende os mellem de mange fakes? Er vi etiske i vores brug af marketingkanaler? Er vores værditilbud transparent?”

“Ja, det er en lidt stor mundfuld, og jeg siger det fordi jeg tror vi både har et ansvar — og fordi det er en ulmende ild under vores branche.”

Hvad er løsningen på den udfordring?

“Journalisterne har deres pressetik, og influenterne har et manifest. Vi har naturligvis også retningslinier i form af markedsføringsloven, og en form for fælleseje i branchen om, hvad der er god skik.

“På virksomhedsniveau skal vi sikre os mod sløring af vores brand ved en skarp identitet, genkendelige mønstre i marketing og brugerrejse, og en menneskelig tone-of-voice. Det er nemt at skrive, pissesvært at gøre.”

Nu er det her jo en julekalender – hvilken bog ønsker du dig i julegave i år?

“Jeg er holdt op med at ønske mig bøger til jul. Min familie og venner gider ikke mere, og hylderne flyder over derhjemme. Både de digitale og de fysiske.”

“Så jeg køber dem selv. Jeg kunne godt finde på at shoppe Brinkmanns “Oplevelsessamfundet”, men ved at jeg ender mere ovre i hyggelæsningen. Jeg har en svaghed for det, man lidt nedladende kalder lufthavnslitteratur, og som er en utrolig afslappende adgang til nye ideer. Så jeg har lige købt Malcolm Gladwells nyeste: Revenge of the Tipping Point: Overstories, Superspreaders and the Rise of Social Engineering. Det bliver en god jul på sofaen med den.”